Leczenie depresji
Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa doła, więc nie zawsze łatwo jest stwierdzić, kiedy jest on częścią codziennego życia, a kiedy nadszedł czas, aby szukać pomocy. W większości przypadków jest to krótkotrwałe i samonaprawiające się, ale dla znacznej mniejszości tak nie jest. Dla tych osób ważne jest, aby szukać leczenia tak samo, jak w przypadku każdego innego stanu zdrowia. Poniżej omawiamy sześć znaków ostrzegawczych, które razem mogą wskazywać, że nadszedł czas, aby szukać profesjonalnej pomocy.
Jakie są objawy?
- Czujesz się przygnębiony lub rozdrażniony przez większą część dnia, codziennie przez dwa tygodnie lub dłużej. Być może przez dłuższy czas zamartwiasz się wydarzeniami z przeszłości lub przyszłości albo po prostu czujesz się smutny, rozdrażniony lub płaczliwy. Czasami trudno jest rozpoznać stopniową zmianę – czy inni zauważyli, że nie wyglądasz jak dawniej?
- Straciłeś zainteresowanie zajęciami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność. Być może ostatnio rzadziej widujesz się z przyjaciółmi lub rodziną, przestałeś chodzić na siłownię lub gotować zrównoważone posiłki. Chodzi tu tak naprawdę o rozpoznanie zmian w tym, co jest dla ciebie normalne – nikt nie mówi, że musisz ćwiczyć pięć razy w tygodniu lub jeść zieleninę, ale zmiany w twojej rutynie mogą być konkretnym wskazaniem, że twój nastrój się zmienia.
- Trudno ci się skoncentrować. Możesz zauważyć, że masz trudności ze skupieniem się podczas czytania lub oglądania telewizji, na przykład, lub śledzenia wątku rozmowy. Może to wpływać na Twoją wydajność w pracy lub ograniczać Twoją zdolność do wykonywania rutynowych zadań, takich jak zakupy spożywcze. Ponownie, szukamy zmiany w tym, co jest dla Ciebie normalne, więc jeśli koncentracja zawsze była czymś, co sprawiało Ci trudności, nie ma powodu do obaw.
W trzech słowach mogę podsumować wszystko, czego nauczyłem się o życiu: ono toczy się dalej.
— Robert Frost
Depresja, podobnie jak wiele innych zaburzeń psychicznych, podlega “zasadzie trzech trzecich”: Jedna trzecia chorych w pełni wyzdrowieje, jedna trzecia częściowo zareaguje na leczenie, a jedna trzecia w ogóle nie odniesie korzyści z leczenia. Na rokowanie może mieć wpływ wiek pacjenta, czas trwania objawów, występowanie depresji w rodzinie oraz współwystępujące problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym. Niektórzy badacze uważają, że istnieją dowody na istnienie efektu “bliznowacenia”, polegającego na tym, że prawdopodobieństwo nawrotu depresji wzrasta wraz z liczbą przebytych epizodów. Z ciężką depresją wiąże się również zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa.